Alex Chipciu a dezvăluit echipa sa preferată de la EURO 2024: ”Mi se pare fabulos!”

24 Iunie 2024

Deja calificată în optimile EURO 2024, Germania s-a chinuit în meciul cu Elveția, încheiat la egalitate, scor 1-1, din grupele turneului final.

După o reușită superbă a lui Robert Andrich, anulată în minutul 17 din cauza unui fault comis de Jamal Musiala, elvețienii au reușit să deschidă scorul în minutul 28, prin Dan Ndoye. Nemții au căutat apoi golul egalizator, care a venit abia în al doilea minut al prelungirilor și care a fost semnat de Niclas Fullkrug.

Alex Chipciu: ”Germania îmi place cam cel mai mult!”

Germania a câștigat astfel Grupa A, cu șapte puncte acumulate, iar Elveția a încheiat pe a doua poziție, cu cinci puncte. Ungaria este a treia clasată în grupă, cu trei puncte, însă este greu de crezut că maghiarii se pot califica în optimi de pe a treia poziție.

Maghiarii au doar trei puncte strânse după victoria cu Scoția, scor 1-0, însă este doar pe locul al treilea în clasamentul echipelor de pe locul trei, chiar dacă are un meci în plus față de celelalte. Din cele șase echipe de pe locul al treilea se vor califica primele două.

Alex Chipciu a urmărit atent partida Elveția - Germania și a explicat care este, din punctul său de vedere, motivul pentru care Germania a reușit să obțină doar un punct din această înfruntare.

Totodată, fotbalistul celor de la Universitatea Cluj, care este expert PRO TV pe durata Campionatului European, a mărturisit că Germania este echipa sa preferată.

Mă uitam la meci și mă gândeam că o să câștige Germania lejer, că e un meci la îndemână și a apărut faza asta. Mie îmi place Germania ca echipă, mi se pare apropiată de felul în care văd fotbalul, iar antrenorul Nagelsmann, la fel, mi se pare fabulos, dar probabil s-au și relaxat pe fondul ăsta că sunt deja calificați, posesie și a apărut golul. Oricum, Germania e o națională care îmi place cam cel mai mult”, a spus Alex Chipciu la emisiunea Studio EURO 2024.

VIDEO Rezumatul partidei Elveția - Germania 1-1